NETYKIETA - JAK ZGODNIE ŻYĆ NA FORUM

NETYKIETA

Co to jest?

Etykieta to zbiór zasad „dobrego wychowania” w sieci.
Ich znajomość ułatwi Ci porozumiewanie się z ludźmi jak również uchroni Cię przed ignorowaniem lub wręcz banowaniem Twojej osoby w różnych społecznościach internetowych (IRC, Fora dyskusyjne itp.)

Główną najważniejszą zasadą jest – jak w życiu codziennym – kulturalne zachowanie.

Zanim coś napiszesz.

Ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce (grupę dyskusyjną, dział na forum, odpowiedni kanał irc).
Kiedy już znajdziemy takie miejsce – najpierw zabieramy się za szukanie! Są spore szanse, że ktoś już zadał pytanie, które my chcemy zadać, a dublowanie wpisów nie jest mile widziane.
Dobrze jest przeczytać FAQ, Regulamin i inne tematy „organizacyjne”.
Jeśli jednak nikt nie poruszał takiego tematu/problemu możemy przystąpić do pisanie tematu.


Pisanie nowych wątków:

Wybierz odpowiedni dział – nie pytaj o instalacje oprogramowania w dziale „Nasze zwierzaki”.
Tytuł tematu powinien świadczyć o jego zawartości, więc nie pisz „mam problem”, bo nikt Ci nie pomoże a temat najprawdopodobniej zostanie usunięty. Lepiej napisz: „Problem z instalacją Linux’a”.
Nie pisz ciągle dużymi literami – duże litery oznaczają krzyk.
Unikaj przesadnego formatowania tekstu – wielkie rozmiary i krzykliwe kolory powodują obniżenie czytelności wiadomości.

Odpowiadanie w istniejących wątkach:

Staraj się pisać na dany temat, nie odbiegając zbytnio od niego.
Jeśli temat był już poruszany wskaż pytającemu miejsce gdzie może znaleźć rozwiązanie.
Cytuj tylko te kawałki wypowiedzi, do których odnosi się Twoja wypowiedź – nie cytuj całości, jeśli nie ma takiej potrzeby.


Mail, GG itp.

Nie rozsyłaj łańcuszków!
Unikaj załączania dużych załączników
Nie formatuj tekstu jeśli nie ma takiej potrzeby – najlepiej przesyłaj wiadomości w formacie txt a nie html.


Typowo kulturalne

Nie nazywaj nikogo lamerem (ani inaczej negatywnie też) jeśli nie wiesz do końca co to znaczy i zanim kogoś ocenisz w jakikolwiek sposób przemyśl to.
Nie zwracaj uwagi nigdy publicznie lecz bezpośrednio danej osobie, chyba że jest to osoba już wyjątkowo łamiąca wszelkie reguły (i robi to też publicznie) i po uwadze jej zwróconej najpierw osobiście nie zareaguje.
Jeśli się zwracasz do danej konkretnej osoby raczej pisz z dużej litery "Ty", a nie "ty" i inne jak ci, tobie...
Swoje opinie wyrażaj zawsze w sposób kulturalny
Pamiętaj zawsze, że nie jesteś sam jeden na świecie i że nie jesteś najważniejszy

Sieć

Jeśli nie musisz, to nie ściągaj dużych plików z internetu takich jak mp3 i filmy, gdy np. możesz po prostu ten film pożyczyć od kolegi następnego dnia. Po prostu nie ściągaj bezmyślnie plików.
Jeśli nie musisz, to nie utrudniaj i nie uprzykrzaj życia innym użytkownikom sieci
Nie zakładaj sobie "od tak" bez konkretnej potrzeby kont e-mail lub www więcej niż rzeczywiście potrzebujesz

Twój profil:

Jeśli jest taka możliwość – wypełnij swój profil
Podaj takie dane jak e-mai, wiek, adres WWW itp. – to nic nie kosztuje, a inni maja dokładniejsze wyobrażenie o Twojej osobie
Podpis (sygnaturka) powinien być przede wszystkim dostosowany to reguł panujących w danej społeczności – przeważnie zabrania się umieszczania grafik w sygnaturze, lecz czasem jest to dozwolone, często też ograniczona jest ilość tekstu jaki możesz wpisać do podpisu.

Nawiązywanie kontaktu (Jeśli piszesz do osoby, z którą rozmawiasz pierwszy raz):

Przedstaw się – podaj przynajmniej nick!
Powiedz skąd masz kontakt – znalazłeś na stronie, dostałeś od znajomego…
Jeśli zamierzasz zadać pytanie osobie supportującej jakiś produkt / usługę – zrób to najpierw na forum o ile takowe istnieje. Na gg/mail/ect. Odezwij się dopiero na wyraźną prośbę tej osoby.

Inne

Pamiętaj, że tak na prawdę w Internecie nikt nie jest anonimowy! Zawsze można dojść do tego, kto, skąd, kiedy, gdzie i co.
Nie ma jako takich odgórnych czysto prawnych zasad obowiązujących w Internecie, ani "cyberpolicji" na każdym kroku, lecz pamiętaj, że tu społeczność się sama broni i też nieraz mogą Cię spotkać niemiłe konsekwencje ze strony innych użytkowników lub administratorów.
Zawsze zapisuj sobie swoje hasła żebyś ich nie zapomniał, pilnuj ich i nie udostępniaj nikomu


NETYKIETA
czyli sieciowy Savoir-Vivre

Oto kilka zasad Internetowego dobrego wychowania. Pamietaj o nich zawsze, kiedy wysylasz jakikolwiek list do grup dyskusyjnych i grup usenet'owych a nawet wiadomosc prywatna.

* Nie rozsylaj zadnych reklam badz informacji do uzytkownikow, ktorzy wczesniej nie wyrazili zgody na taka korespondencje. Takie masowe wysylanie listow czesto przynosi efekt odwrotny od zamierzanego. Najczesciej odbiorcy sa zdenerwowani zapychaniem ich skrzynki pocztowej.

* Wypelniaj zawsze pole "subject" ("temat") listu.

* Zadna linia listu nie powinna miec wiecej niz 70 znakow. Dluzsze linie moga sprawiac problemy niektorym systemom pocztowym.

* W liscie nie powinno byc linii zawierajacych jedynie znak "=". Moze to sprawiac problemy z akceptacja takich listow poniewaz niektore systemy pocztowe automatycznie wstawiaja taka linie po naglowku listu a przed jego trescia.

* Kiedy odpowiadasz na inna wiadomosc, staraj sie nie cytowac calego listu, a jedynie te czesc, ktorej dotyczy twoja odpowiedz. W zlym tonie jest w cytowanej czesci pozostawianie sygnatury nadawcy.
Rownie naganne jest zacytowanie calego listu tylko po to aby dodac pod nim tekst w stylu: "zgadzam sie", "tak tez mysle".

* Twoj podpis (sygntura) nie powinien przekraczac 4 linii. Dluga sygnatura moze byc poczatkowo zabawna, lecz bardzo szybko sie starzeje. Nalezy rowniez pamietac, ze duza czesc uzytkownikow musi zaplacic za kazdy przeslany im bajt informacji.

* Listy powinny byc zawsze podpisane prawdziwym imieniem i nazwiskiem ich autora. Zadbaj o to aby oprocz twojego imienia i nazwiska w sygnaturze znalazl sie rowniez twoj adres e-mail'owy.

* Badz szczegolnie ostrozny kiedy odpowiadasz nadawcy listu. W wiekszosci przypadkow program pocztowy automatycznie kieruje odpowiedz na liste dyskusyjna czy tez grupe usenet'owa z ktorej pochodzi wiadomosc.

* Kazda lista dyskusyna i grupa usenet'owa ma swoj wlasny charakter. Zanim wyslesz list, zapoznaj sie z opisem tematow poruszanych na danej liscie czy grupie (kazda lista dyskusyjna i grupa usenetowa ma krotka adnotacje okreslajaca charakter grupy). Nie wysylaj listow na grupe ktora nie jest zwiazana tematycznie z trescia listu.

* Staraj sie nie wysylac tego samego listu na kilka roznych list dyskusyjnych czy grup usenetowych.

* Pomysl zanim wyslesz list. Czy aby na pewno jest to co chcialem powiedziec swiatu? Przeczytaj ponownie to co napisales. Czy jest to na pewno to co zamierzales napisac? Pamietaj - wyslanego listu nie da sie juz zawrocic.

* Aby zasygnalizowc humorystyczne intencje wypowiedzi uzywaj "usmiechow" , takich jak

* Badz wyrozumialy dla innych. Kazdy kiedys stawial swoje pierwsze kroki w Internecie. Jesli uwazasz, ze musisz zwrocic komus uwage - zrob to w liscie prywatnym, jest to znacznie rozsadniejsze niz proba publicznego napietnowania poczatkujacego uzytkownika.

* W bardzo zlym tonie jest zwracanie dyskutantom uwagi na literowki, bledy ortograficzne i gramatyczne, a szczegolnie robienie tego na forum publicznym.

* Unikaj pisania calego tekstu duzymi literami, jest to znacznie mniej czytelne. Innym problemem z duzymi literami jest to, ze czesto uzywa sie ich aby nadac fragmentowi tekstu jakies szczegolne zabarwienie emocjonalne. Elektroniczna forma przekazu nie jest w stanie oddac naszych emocji i tonu glosu - do tego wlasnie przeznaczono tekst pisany duzymi literami.

* Zwracaj szczegolna uwage na slownictwo ktorego uzywasz. Slowa i zwroty ktore stosujesz tobie moga wydawac sie zupelnie naturalne, natomiast innym moga wydawac sie obrazliwe. Pamietaj, ze slowo pisane ma zupelnie inna sile wyrazu niz slowo mowione.

* Kilka skrotow czesto pojawiajacych sie w listach:
AFAIK - As far as I know = z tego co wiem, na ile mi wiadomo
AFAIR - As far as I remember = o ile pamietam, na ile pamietam
BTW - By the way = swoja droga, poza tym ...
EOD - End of discussion = koncze rozmowe na ten temat
FYI - For your information = do Twojej wiadomosci
GOK - God only knows = Bog jeden raczy wiedziec
HHOK - ha, ha - only kidding = ha, ha zartowalem
IMHO - in my humble opinion = moim skromnym zdaniem
IMO - in my opinion = moim zdaniem
OTOH - on the other hand = z drugiej strony
TIA - Thanks in advance = dziekuje z gory
. Zart i sarkazm moga byc blednie zrozumiane w swojej elektronicznej postaci.