22 proc. penetracja DVB-T w PolsceWedług danych Nielsen Audience Measurement, na chwilę obecną 22 proc. gospodarstw domowych w Polsce korzysta z naziemnej telewizji cyfrowej. Do tego, od początku 2012 roku penetracja ta wzrosła ponad trzykrotnie. Obecnie taka sama liczba gospodarstw domowych korzysta z telewizorów z wbudowanym tunerem DVB-T i osobnych tunerów DVB-T podłączonych do tradycyjnych telewizorów. Na początku roku więcej gospodarstw domowych używało telewizorów z MPEG-4 (70 proc.) niż osobnych tunerów (30 proc.), czyli coraz więcej osób decyduje się na tunery DVB-T, których cena oscyluje wokół 100 zł.

Jednym z czynników, które wpłynęły na wzrost penetracji DVB-T w Polsce było pierwsze wyłączenie analogowych nadajników naziemnych (w województwie lubuskim w dniu 8 listopada br.). Na tydzień przed wyłączeniem telewizji analogowej 80 proc. gospodarstw z telewizją naziemną posiadało dostęp do DVB-T. Tuż przed wyłączeniem kolejne 10 proc. zdecydowało się na zakup urządzeń do jej odbioru. Po wyłączeniu nadajników analogowych w Zielonej Górze i Żaganiu, część gospodarstw domowych nadal korzysta z telewizji analogowej - z nadajników w sąsiednich województwach.

Jak wynika z danych Nielsen Audience Measurement, na Pomorzu i w Wielkopolsce, gdzie wyłączenia nadajników analogowych są planowane na 28 listopada br., odnotowuje się najwyższe wskaźniki cyfryzacji gospodarstw naziemnych po woj. lubuskim. W woj. pomorskim dostęp do DVB-T ma już 86,7 proc. gospodarstw z telewizją naziemną, a w woj. wielkopolskim - 78,9 proc. Kolejne miejsca zajmują: woj. podlaskie (70 proc.) i woj. zachodniopomorskie (66,7 proc.). Najgorzej z cyfryzacją jest na razie w woj. łódzkim i woj. opolskim, gdzie udział gospodarstw cyfrowych nie przekracza 40 proc.

W drugim etapie wyłączania nadajników analogowych (28 listopada - Gdańsk, Iława, Poznań) nastąpi przełączenie kanałów z 64. na 37., na którym dziś nadawana jest telewizja analogowa. Docelowo powstanie ok. 100 stacji uzupełniających nadających sygnał MUX 3.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że 54,9 proc. gospodarstw domowych, odbierających tylko telewizję naziemną, korzysta z jej cyfrowej wersji. Kolejne 4,3 proc. posiada telewizor z tunerem MPEG-4, który może zacząć wykorzystywać.

Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego telewizora, tunera DVB-T lub skorzystaniu z oferty platformy satelitarnej lub sieci kablowej jest jeszcze jednak aż 1,76 mln gospodarstw domowych (40,8 proc. gospodarstw domowych z naziemną telewizję). Właśnie tyle gospodarstw domowych odbiera wyłącznie naziemną telewizję analogową.

źródło: wirtualnemedia.pl / rpkom.pl