Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
Like Tree2Lubi
 • 1 Post By ==Mario==
 • 1 Post By ==Mario==

Wątek: ZEZ-wszystko na temat zeza w antenach sat

 1. #1
  ==Mario==
  Goście

  ZEZ-wszystko na temat zeza w antenach sat

  Zez" jest to sposób umożliwiający dołączenie dodatkowego konwertera do istniejącego zestawu antenowego poprzez zamocowanie go w odpowiednim uchwycie. Tą całość będziemy nazywać "zezem". Uzyskane połączenie pozwoli nam na odbiór programów z drugiego satelity jednocześnie bez konieczności instalowania dodatkowej czaszy.

  W Polsce najczęściej montujemy zeza na satelitę Astra 19.2E z racji na możliwość odbioru wielu ciekawych kanałów niemieckich i poszerzającą się stopniowo ofertę polskich stacji.
  Instalacja zeza polega na dołączeniu do istniejącego zestawu, dodatkowego uchwytu wraz z konwerterem.

  Aby bardziej przybliżyć ideę zeza...
  W podstawowym ognisku anteny umieszczony jest konwerter służący do odbioru, np. satelity HotBird. Drugi konwerter jest zamocowany w specjalnym uchwycie którego nazwiemy dodatkowym ogniskiem i służy do odbioru drugiego satelity, np. Astra. Kable od dwóch konwerterów prowadzimy poprzez przełącznik DiSEqC, otrzymujemy jeden kabel który łączymy bezpośrednio z tunerem cyfrowym.


  Zalety takiej konstrukcji:

  - rozwiązanie idealne dla popularnych 80-tek, również anten mniejszych jak i jeszcze większych. Przy mniejszych antenach mogą wystąpić straty sygnału z zeza, ale nie tak duże jak w przypadku gdyby zastosowalibyśmy monoblock do takiej anteny.
  - jest to układ niezależnych konwerterów, jeśli coś się zepsuje - podmieniamy tylko uszkodzony element - co jest tańsze
  - można dokładnie wyregulować rozstaw konwerterów i dopasować skręcenie uzyskując najlepszy efekt
  - łatwiej rozbudowywać zeza (dodawać kolejne konwertery na inne pozycje SAT)

  Wady:

  - ustawienie zeza opartego na układzie niezależnych konwerterów jest dużo trudniejsze (zwłaszcza dla "laika") niż zainstalowanie np. konwertera monoblock
  - większy koszt

 2. #2
  ==Mario==
  Goście

  Smile

  Standardowy sposób odbioru programów satelitarnych polega na zastosowaniu anteny satelitarnej wyposażonej w jedne konwerter umieszczony w jej ognisku. Zadaniem konwertera jest zbieranie sygnału i jego wstępna obróbka którą dokończy odbiornik satelitarny.

  Konfiguracja ta zadowala większość użytkowników którym wystarcza programów z jednego satelity. Bardziej wymagający mogą pokusić się o zainstalowanie dodatkowych konwerterów zbierających sygnał z ognisk w których skupiają się promienie z satelitów położonych pod pewnym niewielkim kątem od głównej osi optycznej anteny offsetowej.

  Tego typu rozwiązanie techniczne ma sens w wypadku anteny o wielkości która zagwarantują że sygnał zbierany przez pozostałe konwertery będzie wystarczający aby odbiornik mógł go zdekodować i zamienić na obraz telewizyjny. Chodzi o to aby przekroczyć barierę powyżej której nie będzie już występował problem szatkowania obrazu, rozbijania go na klocki, trzasków fonii i innych objawów słabej mocy i/lub jakości sygnału cyfrowego.

  Aby w praktyce wzbogacić satelitarną instalację antenową o dodatkowe konwertery trzeba znać względne pozycje kątowe pozostałych satelitów, dysponować specjalnym mocowaniem do dodatkowych konwerterów, zaopatrzyć się w przełącznik DiSEqC i tuner umożliwiający automatyczną zmianę źródła sygnału (dziś praktycznie każdy).
  DiSEqC (Digital Satellite Equipment Control) jest to protokół komunikacyjny pozwalający na przełączenie pomiędzy źródłami sygnału, czy też sterowanie anteną. Wersje DiSEqC stosowane w urządzeniach różnych producentów:

  DiSEqC 1.0 - pozwala na przełączanie pomiędzy 4 satelitami.
  DiSEqC 1.1 - odbiór do 16 źródeł sygnału.
  DiSEqC 1.2 - wybór pomiędzy 16 satelitami i możliwość poziomego pozycjonowania anteny.
  DiSEqC 2.0 - DiSEqC 1.2 plus możliwość dwustronnej komunikacji
  W Polsce najpopularniejsze układy tzw. "zeza" to Hotbird - Astra 19,2 E. Daje to łącznie w porywach jakieś ~500 programów telewizyjnych i podobną ilość radiowych. Istnieje możliwość ustawienia "zeza" i na sześć satelit np: Astra 28,2 E - Astra 19,2 E - HotBird - Eutelsat W3 7,0 E - Sirius 5,0 E - Thor 1 W (lub Amos 4 W)
  Pik Lubi to.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •