Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Wątek: Miernik Sat

 1. #1
  Senior Member
  Dołączył
  Jan 2009
  Posty
  4,140

  Miernik Sat

  Miernik Horizon HD-TM Plus  Horizon HD-TM Plus to dość proste, ale jednocześnie wystarczające każdemu instalatorowi urządzenie pomiarowe przeznaczone do analizy analogowych i cyfrowych sygnałów telewizji naziemnej. Miernik został wyprodukowany przez Horizon Global Electronics Ltd. znanego od lat angielskiego producenta, który w swojej ofercie ma też mierniki satelitarne dla DVB-S i DVB-S2 oraz bardziej złożone analizatory do pomiarów parametrów wszystkich dostępnych transmisji cyfrowych takich jak DVB-S, DVB-T, DVB-C.

  HD-TM Plus w przeciwieństwie do swojego poprzednika (HD-TM) identyfikuje i analizuje nie tylko sygnały analogowe ale także cyfrowe DVB-T nadawane w kompresji MPEG-2 oraz coraz częściej w MPEG-4. Urządzenie o wymiarach 170 x 165 x 63 mm jest sprzedawane w komplecie z nieprzemakalnym futerałem, zestawem kabli zasilających dla instalacji 230 V i 12 V, kablem USB do zmiany oprogramowania z komputera i dwoma tłumikami 10dB. Natomiast wbudowany akumulator Ni-MH o pojemności 3300 mAh zapewnia 7 godzin jego nieprzerwanej pracy.
  Miernik wyposażono w monochromatyczny, podświetlany wyświetlacz o wymiarach 50 x 25 mm i rozdzielczości 128 x 64 pikseli, którego jasność i kontrast można regulować. Czytelne i niezbyt skomplikowane menu prezentowane w 12 językach (także polskim) w ustawieniach podstawowych posiada funkcję sleep - wyłączenie nieużywanego miernika po 1, 2, 5, 10, 15, 20, 30 minutach oraz squelch - ignorowanie przy skanowaniu sygnałów poniżej określonej wartości (próg ustawiany w granicach –85 dBm; -45 dBm). Horizon HD-TM Plus jeśli antena wymaga zasilenia przedwzmacniacza posiada także własne źródło napięcia o wartości 5 V lub 12 V i wydajności 100 mA. Jak to często bywa w tego typu urządzeniach pomiarowych wartości mierzonych sygnałów można w zależności od potrzeby przedstawiać w różnych jednostkach: dBuV, dBmV, dBm. Pomiary za pomocą Horizon HD-TM Plus wykonuje się ręcznie wybierając częstotliwość nadajnika (kanału) lub automatycznie korzystając z zapisanych w pamięci nadajników. Fabryczna lista nadajników jest przygotowana, ale niestety tylko na rynek brytyjski, stąd nie można z niej korzystać w Polsce. Z czasem zapewne, gdy powstanie w naszym kraju stosowna sieć nadajników cyfrowej telewizji, będzie można ją uaktualnić z komputera. Producent przygotował bowiem specjalne oprogramowanie, które już teraz można pobrać ze strony Horizon Global Electronics Ltd. w celu aktualizacji software. Oprogramowanie umożliwia także rejestrację danych do komputera w celu uzyskania bardzo dokładnego i kompleksowego sprawozdania z pomiarów instalacji.
  Zakres mierzonego pasma przez miernik HD-TM Plus obejmuje sygnały z przedziału częstotliwości od 49 MHz do 861 MHz, a poziom sygnału wejściowego może wynosić od –92 dBm do –20 dBm. Dla transmisji analogowych zakresy częstotliwości dotyczą nadajników radiowych FM i telewizyjnych VHF i UHF, a dla cyfrowych nadajniki DAB i UHF. Miernik posiada funkcję szybkiego i dokładnego skanowania. Skanowanie szybkie obejmuje tylko zapisane w fabrycznej pamięci nadajniki, a dokładne przeszukuje całe pasmo. Pomiary nadajników analogowych przedstawiają wartości poziomu sygnału (Level) Video i Audio oraz stosunek sygnał/szum (C/N). Dla multipleksów cyfrowych Horizon HD-TM Plus podaje oprócz sygnału (Level), wartości MER, BER oraz określenie jakości (max. 5 gwiazdek). Dodatkowo można wyświetlić dla DVB-T widmo transpondera o szerokości 8 MHz, poszerzyć jego środkowy zakres oraz wykreślić histogram z rozkładem stacji mierzonego nadajnika. Miernik identyfikuje także parametry cyfrowej transmisji takie jak: offset, typ modulacji czy kod korekcji (FEC). Natomiast przy skanowaniu pełnym miernik pokazuje całe spektrum dostępnego pasma uwidaczniając na skali rozkład aktywnych nadajników. Najnowsza wersja oprogramowania miernika pozwala zapisywać do listy ulubionych te nadajniki, które będą najczęściej używane w pomiarach. Niestety aktualny koszt urządzenia wynosi około 2000 PLN, ale z racji deficytu tego typu urządzeń na rynku przy wzrastającym na nie zapotrzebowaniu nie jest aż tak wysoki.


 2. #2
  Senior Member
  Dołączył
  Jan 2009
  Posty
  4,140
  Miernik TechniTouch od firmy TechniSat  Precyzja pomiarów i łatwa obsługa to główne zalety nowego profesjonalnego miernika TechniSat. Dzięki zastosowaniu dotykowego ekranu o wielkości 6,5”, praca w trudnych warunkach stała się jeszcze prostsza. Cyfrowy miernik - TechniTouch umożliwia cyfrową analizę czterech zakresów: DVB-S1, DVB-S2 (4QPSK oraz 8PSK), DVB-T (COFDM) oraz DVB-C (QAM).

  Miernik ten wyposażony został w 6,5-calowy kolorowy wyświetlacz TFT (16:9) umożliwiający wraz z wbudowanym dekoderem MPEG-2 podgląd odnalezionych programów w trybie „live”. Profesjonalny miernik TechniTouch posiada wbudowane wejście CI (Common Interface) umożliwiające odczyt kart w różnych systemach kodowania. Miernik ten zawiera kartę NIT umożliwiającą weryfikację transpondera poprzez wskazanie: nazwy satelity, nazwy pakietu/paczki, listy nadawanych programów telewizyjnych, listy nadawanych programów radiowych oraz listy programów kodowanych. Wskaźnik pomiarów, karta NIT oraz analizator widma - w trybie Live, gwarantują niezwykłą funkcjonalność, dokładność i precyzję pomiaru.

  Dla zapewnienia pełnej wygody miernik TechniTouch posiada wbudowane złącze USB, które wraz z darmowym oprogramowaniem TechniTool umożliwia edycję list kanałów, aktualizację oprogramowania, obróbkę pomiarów oraz kopiowanie obrazów ekranowych (Screenshots) na laptopy i komputery PC.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •