Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
 1. #1
  vdo
  vdo jest nieaktywny
  Junior Member
  Dołączył
  Oct 2008
  Posty
  18

  DVB-T w Polsce Wiadomości

  UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej) odesłał dokumenty konkursu na multipleks naziemnej telewizji cyfrowej Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (KRRiT) bez podpisu, twierdząc, że brakuje ustalonych zapisów. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami KRRiT konkurs miał odbyć się w styczniu 2009 roku. Zapowiada się kolejne opóźnienie startu DVB-T w Polsce!  W wersji przesłanej przez KRRiT brakuje kilku zapisów, a najważniejsze dotyczą częstotliwości i procesu uruchamiania telewizji.Anna Streżyńska, prezes UKE, podkreśla, że zniknęły postanowienia o tym, że nadawcy po otrzymaniu częstotliwości cyfrowych zrzekną się analogowych, a także, że w razie rezygnacji jednego z nadawców, wolne częstotliwości zostaną przekazane pozostałym.

  Zdaniem prezes UKE w nadesłanej przez KRRiT wersji jest mowa o tym, że w I etapie cyfryzacji nadawanie włączone będzie w czterech miejscach, co podobno wymusili na Radzie nadawcy i TP EmiTel.

  Zgodnie z projektem KRRiT, naziemna telewizja cyfrowa ma wystartować we wrześniu 2009 roku. Pierwszy multipleks zostanie uruchomiony w czterech miastach - Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze i Żaganiu.

  W pierwszym multipleksie znajdzie się 7 kanałów, a o miejsce w nim będą się mogli ubiegać obecni nadawcy analogowi. O losach trzech kanałów zdecyduje operator multipleksu, trzy zostaną rozdane w konkursie KRRiT, a jeden będzie przeznaczony dla telewizji lokalnych wyłonionych również w konkursie Rady. Według planu Krajowej Rady konkurs na drugi multipleks ma zostać ogłoszony w miesiąc po konkursie na pierwszy. Na trzecim multipleksie (początkowo będzie obejmował jedynie 20 proc. kraju) mają się znaleźć kanały TVP. Wtedy uwolnią miejsce na pierwszym multipleksie.

  Według opinii wielu niezależnych znawców tematu DVB-T, plany są słabo przygotowane od strony wytworzenia mocnego zainteresowania w społeczeństwie - brak promocji. Nikt nic nie wie o DVB-T w Polsce, sami nadawcy komercyjni i publiczny słabo informują o planach startu cyfryzacji - dopiero się zastanawiają nad tym.

  Najgorsze jest długie oczekiwanie na wyłączenie nadajników analogowych.
  Przyjęto błędne kryterium, że im większe miasto lub aglomeracja, to tym później następuje wyłączenie analogu. Błąd polega na tym, że z reguły w takich okolicach więcej osób stać na zapłacenie 250 zł za odbiornik DVB-T lub jest w planach zakup telewizora z MPEG-4. Zdecydowanie za późno podłącza się najciekawsze regiony: Górny Śląsk, Małopolskę, Podkarpacie i ścianę wschodnią, bo tam byłoby największe zainteresowanie. Z drugiej strony trudniej jest tam wyłączyć analog, bo jest więcej ludzi, a do tego dochodzą problemy z ustaleniami w rejonach przygranicznych z Czechami, Słowacją i Ukrainą.

  Pozostają jedynie nadzieje na to, że wcześniej w ramach testów włączone zostaną duże nadajniki DVB-T w takich miejscach, jak Święty Krzyż (Świętokrzyskie), Chorągwica (Kraków i duża część Małopolski), Tarnów, Katowice itd. Wiemy, że są takie plany nowych testów, ale nie znane są terminy i szczegóły.

  Testy i uruchomienia DVB-T powinny zdecydowanie przyspieszyć, a nadal są opóźniane z powodów biurokratycznych.

 2. #2
  Junior Member
  Dołączył
  Jan 2009
  Posty
  5
  Raz ze plany sa zle przygotowane a dwa to zanim my bedziemy miec Dvb-t to jeszcze troche wody w rzece uplynie :) to tak jak niby maja zniesc abo, na uslugi RTV swiadczone przez tvp i polskie radio . To skad wezma kase na cyfryzacje ? hehe a pozatym nadajniki nasze wymagaja remontow :) i znow kasa :]

 3. #3
  Senior Member
  Dołączył
  Nov 2008
  Posty
  1,288

  Komercyjni nadawcy blokują start DVB-T

  Pierwszy przetarg, który rozpocząłby budowę naziemnej telewizji cyfrowej, nie może ruszyć z powodu wydłużającej się listy rozbieżności między regulatorami a nadawcami.Kto będzie operatorem pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej oraz kiedy TVP powinna wyłączyć nadawanie analogowe - to kolejne niewyjaśnione kwestie, z powodu których przetarg na pierwszy multipleks jeszcze nie ruszył.

  Według zapowiedzi Witolda Kołodziejskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, powinno się to stać do końca stycznia. Może się to jednak nie udać z braku jednej ustawy, która regulowałaby proces cyfryzacji w Polsce. Z tego powodu wszystkie strony procesu - Krajowa Rada, Urząd Komunikacji Elektronicznej i nadawcy - grzęzną w niekończących się ustaleniach i konsultacjach.

  Prywatne telewizje, jak dowiedziała się GP, chcą równego traktowania wszystkich nadawców, domagając się, aby w harmonogramie cyfryzacji określono, że wszyscy nadawcy (w tym także TVP) muszą wyłączyć nadawanie analogowe w tym samym okresie. Nie może być tak - podkreślają nadawcy komercyjni - że oni w pewnym momencie wyłączą nadawanie analogowe, a TVP tego nie zrobi, bo nie ma takiego obowiązku.

  - Nie będzie wówczas motywacji do zakupu dekoderów - podkreślają.

  Dodatkowo pojawiła się także kwestia wyboru operatora pierwszego multipleksu, którą nadawcy mają rozstrzygnąć między sobą.

 4. #4
  ==Mario==
  Goście

  Canal+ Cyfrowy chce 1-2 miejsca w II multipleksie

  Canal+ Cyfrowy chce 1-2 miejsca w II multipleksie

  Prezes CANAL+ Cyfrowy, Bertrand Le Guern, potwierdził, że spółka będzie starać się o 1-2 miejsca w drugim multipleksie DVB-T, a także o funkcję operatora multipleksu. Jego zdaniem cyfrowa telewizja naziemna to nowa rzecz, do której spółka musi się przygotować. Dodaje, że CANAL+ Cyfrowy ma zamiar być aktywnym graczem, jednak wiele będzie zależne od warunków i tego co opublikuje regulator.
  Z kolei funkcja operatora multipleksu jest dla spółki szansą czerpnia korzyści ekonomicznych, a zarazem bardzo ciekawym przedsięwzięciem biznesowym.

  Uruchomienie pierwszego multipleksu telewizji cyfrowej ma nastąpić w Polsce we wrześniu 2009 roku. 5. #5
  Senior Member
  Dołączył
  Nov 2008
  Posty
  1,288

  TVN Warszawa zastępuje TV4 w DVB-T

  Najnowszy kanał Grupy TVN zastąpił nadawany w ramach naziemnej telewizji cyfrowej Polskiego Operatora Telewizyjnego stację TV4. TVN Warszawa dostępna jest w DVB-T w stolicy i okolicach.TVN Warszawa nadawana jest na kanale 55 (746 MHz) z nadajnika o mocy 1,3 kW, który umieszczony jest na PKiN (Pałac Kultury i Nauki) w Warszawie. Niestety POT nadal wykorzystuje stary standard kompresji sygnału MPEG-2. W Polsce oficjalnie będzie używany MPEG-4.


  Emisja TVN Warszawa jest niekodowana w ramach naziemnej telewizji cyfrowej oraz drogą satelitarną. Stacja rozpoczęła nadawanie 15 grudnia 2008 roku, punktualnie o 17:45. Oficjalnie dostępna jest w Cyfrze+, Telewizji na Kartę oraz platformie n i w sieciach kablowych. Dostęp do TVN Warszawa mają nawet posiadacze tunerów satelitarnych FTA.

  Parametry techniczne TVN Warszawa:
  Satelita: Hot Bird 7A (13°E)
  Częstotliwość: 11.508 GHz
  Polaryzacja: V (Pionowa)
  SR: 27500
  FEC: 3/4
  ID: TVN Warszawa
  Kodowanie: Brak

 6. #6
  Member
  Dołączył
  Oct 2008
  Posty
  52

  TVP opóźni DVB-T

  Wiele wskazuje na to, że Telewizja Polska może opóźnić wprowadzenie DVB-T. Spekuluje się, że publiczny nadawca chce skupić się na rozwoju własnej, satelitarnej platformy cyfrowej. TVP już wiele miesięcy temu wiedziała, iż wybór operator technicznego pierwszego multipleksu powinien odbyć się w trybie o zamówieniach publicznych.
  Zgodnie z planem emisja naziemnej telewizji cyfrowej powinny ruszyć we wrześniu 2009 roku w kilku wybranych miastach Polski. Na razie jednak, przez niedopatrzenie Telewizji Polskiej, nie wybrano operatora technicznego pierwszego multipleksu DVB-T.
  Mimo, że uruchomienie pierwszego multipleksu telewizji naziemnej stoi pod znakiem zapytania to Urząd Komunikacji Elektronicznej zapowiada, ze jeszcze w sierpniu może zostać ogłoszony konkurs na operatora drugiego multipleksu. W ofercie ma znaleźć się siedem kanałów - trzy wybrane przez operatora, trzy wybrane w drodze konkursu oraz jeden regionalny.
  Choć obecni nadawcy, którzy posiadają platformy satelitarne nie spieszą się z wprowadzaniem DVB-T, to nowi gracze którzy chcą zaistnieć na rynku telewizyjnym (Eska TV, Tuba FM, RMF Maxxx TV) powinni naciskać UKE by cyfryzacja kraju przebiegała zgodnie z harmonogramem.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •