DVB-T to standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej z nadajników naziemnych. W Polsce do 2013 roku zastąpi całkowicie telewizję analogową czyli taką jaką możemy odbierać teraz za pomocą zwykłej anteny i telewizora.

Nadajniki dzięki emisi cyfrowej będą mogły transmitować większą ilość programów telewizyjnych (i radiowych) w obrębie jednego kanału.
Obecnie na jednym knale możemy oglądać jeden program.
Po wprowadzeniu emisji cyfrowej na jednym kanale będzie można odbierać jeden tzw. multiplex czy zestaw kilku kanałów telewizyjnych w tym również programy w jakości HD.

Jakie programy telewizyjne będzie można odbierać?

W pierszym multiplexie (czyli zestawie kilku programów) będzie można oglądać wszystkie programy, które obecnie dostępne są na terenie Polski - czyli TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV 4 i TV Puls - za multiplex I nie będą pobierane żadne dodatkowe opłaty abonamentowe tak jak do tej pory (za wyjątkiem obecnego abonamentu RTV, który obowiązek ma płacić każdy posiadacz odbiornika telewizyjnego lub radiowego).
W przyszłości będą uruchamiane kolejne multiplexy - niektóre mogą być bezpłatne, za inne nadawcy będą mogli pobierać dodatkowe opłaty. Docelowo na obszarze całej Polski z nadajników DVB-T będzie można odbierać nawet 30 kanałów telewizyjnych.


Aby odbierać cyfrową telewizję naziemną DVB-T można posiadać:

- telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T

- tuner telewizyjny z dekoderem DVB-T

- zewnętrzną bądź wewnętrzną kartę telewizyjną do komputera/laptopa z możliwością odbioru DVB-T.

Uwaga!
W Polsce będzie obowiązywać standart kodowania
MPEG-4 (h.264). Tylko sprzęt wyposażony w tuner umożliwiący dekodowanie MPEG-4, będzie w stanie odbierać w przyszłości DVB-T.

Sprzęt z tunerem MPEG-2 będzie mógł odbierać sygnał MPEG-4 jeżeli ma możliwość przekodowania MPEG-4 do MPEG-2. Taką możliwość mają np. niektóre telewizory wyposażone z złącze CI.

Aby odbierać DVB-T można stosować zwykłe anteny telewizyjne lub anteny specjalnie przeznaczone do DVB-T.