Jak przekierować port na routerze/Linuxie? - Opis


No właśnie, to odwieczne pytanie :) Co to daje? Jeśli jesteśmy za NATem to należy to wykonać. Przykład: mamy dreamboxa lub kompa, który podpięty jest do routera (modemu adsl) i chcemy udostępnić karte na zewnątrz. Wtedy musimy przekierować odpowiedni port (zależny od oprogramowania).

Przedstawię całą operację na przykładzie popularnego routera Planet ADE-4000. W innych routerach jest podobnie (jeśli są oparte na chipsecie Conexant).

Krok pierwszy - przekierowanie portu na routerze na konkretny IP (powiedzmy, że będzie to 10.0.0.13)
Dla przykładu przekierujemy port UDP 6006

Najpierw w przeglądarce wpisujemy adres naszego routera (standardowo 10.0.0.2 - proszę patrzeć w instrukcję obsługi). Pamiętamy o wyłączeniu proxy w przeglądarce, oczywiście jeśli używamy.

Następnie podajemy login i hasło (w Planecie standardowo - login: admin, hasło: epicrouter)Pierwsza sprawa to dobranie zakresu IP przydzielanego przez router. Czyli przechodzimy do zakładki LAN (link w prawym oknie w sekcji Configuration)IP Address: 10.0.0.2 - sieciowy adres routera (przez ten adres wchodzimy do ustawień routera;
Subnet Mask: 255.0.0.0 - standardowa maska podsieci;
DHCP Server - najlepiej zostawić włączony (Enabled), adresy w sieci będą przydzielane automatycznie;
DHCP address pool selection - zostawiamy User Defined (ustawione przez użytkownika);
User Defined Start Address - jest to początkowy zakres puli adresów IP, od których router będzie przydzielał IP poszczególnym maszynom. Ustawmy to na 10.0.0.50;
User Defined End Address - końcowy przedział, zostawmy 10.0.0.100;
I ustawiamy DHCP Gateway Selection na Automatic.

Analizując to co zrobiliśmy wynika że: - adres routera to: 10.0.0.2;
- router przydziela IP max. 50 komputerom. Jeśli chce się więcej to trzeba ustawić większe zakresy.
Resztę adresów mamy na przydział manualny (od 10.0.0.3 do 10.0.0.49 i 10.0.0.101 do 10.0.0.255)

Od razu będąc w menu przekierujemy port na konkretny IP. Wybieramy jakiś spoza zakresu przydzielanego przez DHCP, czyli przykładowo 10.0.0.13 (jeden z tych z przydziału manualnego)

Teraz po prawej klikamy na link Virtual Server. Pojawi się okno z ustawionymi portami.Cel: przekierować port UDP 6006 na IP 10.0.0.13
- w kolumnie ID zostawiamy następny numer porządkowy po już przypisanych.
- w kolumnie Public Port Start - wpisujemy port 6006
- w kolumnie Public Port End - także 6006
- w kolumnie Private Port - również 6006
- w kolumnie Port Type - ustawiamy UDP
- w kolumnie Host IP Address - 10.0.0.13
Po tym wciskamy Add This Setting. Po tym powinna dodać się pozycja z naszym portem, tak jak ma to miejsce na zdjęciu poniżej:Teraz pora zapisać ustawienia. Po prawej klikamy na Save Settings / Reboot w sekcji Configuration, a tam na przycisk Save & Reboot. Czekamy chwilkę na restarcie i zamykamy przeglądarke.Teraz mamy poprawnie skonfigurowaą sieć i przekierowany port. Tylko zostaje jeden problem. Na rouerze jest właczone DHCP (dla wygody wszystkich w LANie) i mamy przydzielony losowy IP. Czas to zmienić. Wymusimy na routerze przydzielanie nam IP 10.0.0.13, na który jest przekierowany port.
Opiszę tu sposób na PC z Win XP. Jeśli ktoś chce zrobić to na innym sprzęcie to musi ustawić podobne wartości, gdzie tam się je ustawia (zależnie od sprzętu)

Więc, w produkcie Billa jakim jest Windows XP, wciskamy START> Panel Sterowania>Połączenia sieciowe.Wyświetli się okna oz połączeniem LAN. Klikamy na nim prawym przyciskiem myszki i wybieramy Właściwości.Z okna wybieramy Protokół Internetowy (TCP/IP) i WłaściwościTeraz w okienkach wpisujemy dane (tak jak na zdjęciu poniżej):
W ustawieniach IP:
Adres IP: 10.0.0.13;
Maska podsieci: 255.0.0.0 - taka ustawione w routerze;
Brama domyślna: 10.0.0.2 adres routera
W ustawieniach DNS:
Preferowany adres DNS: 10.0.0.2 albo jak kto woli, jeśli ma lepszy ;):)Po tym klikamy OK. i restartujemy połączenie (na połączeniu prawy przycisk i wyłącz, później włącz)

To wszystko. Analogicznie ustawia się inne porty. Również analogicznie ustawia się inne routery. Często routery mają standardowo inne zakresy IP, ale wystarczy pomyśleć i również zrobić to analogicznie. Trudno opisać wszystkie modele.