Viaccess PC5.0 pogrąży sharing?Francuska spółka Viaccess SA, kontrolowana przez France Télécom, która zajmuje się produkcją systemów ochrony i bezpieczeństwa na potrzeby platform płatnej telewizji, ma zamiar wydać kolejną wersję systemu dostępu warunkowego. Już wkrótce na rynku pojawią się karty Viaccess PC5.0, a pierwszym operatorem, który je wykorzysta będzie prawdopodobnie CANAL+ France.


Nowe karty uniemożliwią tzw. card sharing. To na pewno dobra wiadomość dla rosyjskiej platformy satelitarnej NTV Plus, która również wykorzystuje system Viaccess i nieustannie boryka się ze zjawiskiem sharingu.

Na europejskim rynku w tej chwili w tzw. obiegu są 4 wersje systemu Viaccess - Viaccess PC2.5, Viaccess PC2.6, Viaccess PC3.0 (m.in. polski Orange!) i Viaccess PC4.0. Wersja Viaccess PC4.0 została wprowadzona na rynek jesienią 2008 roku. Na targach IBC nadano jej kryptonim PRAHA (Proactive Against Hacker Attacks).

System Viaccess PC4.0 przyniósł kilka nowości związanych z ochroną przed nieautoryzowanym oglądaniem poprzez card sharing (dzielenie kart). Karty PRAHA obecnie wykorzystuje szwajcarski SRG SSR i arabski ART - oba z 13E, ale mimo ogłoszenia technologii przeciwko udostępniania kart w sharingu wydaje się, że jednak nie stanowią problemu dla tych, którzy oferują sharing z kart PC4.0.

Problem ma także nowa platforma CANAL+ dla krajów arabskiego Maghrebu z pozycji 26E, która co prawda stosuje karty Viaccess PC3.0, ale te wcale nie potrafią zablokować zjawiska card sharingu, będącego w krajach arabskich jednym ze sposobów na podzielenie się opłatami na kilkadziesiąt gospodarstw domowych podpiętych do jednej karty dekodującej w komputerze umieszczonym w nieznanym miejscu.

Nie wydaje się też, aby polska platforma Orange wprowadzała nowe karty w Viaccess PC5.0, bo obecne w PC3.0 nie stanowią problemu od strony sharingu. Ale wynbika to głownie z tego, że w Polsce sharing jest oferowany głównie na bazie kart CYFRY+ w Seca-MediaGuard (lepsza oferta i łatwiej kupić/mieć samą kartę).

Card sharing nie jako zastąpił zjawisko bezpośredniego piractwa przez każde z gospodarstw domowych.